събота, 17 февруари 2018 г.

ВЕСЕЛИН АНДРЕЕВ ПОСЛЕДНОТО МУ ИНТЕРВЮ 100 години от рождението му 27 години от смъртта му



ВЕСЕЛИН АНДРЕЕВ
ПОСЛЕДНОТО МУ ИНТЕРВЮ
100 години от рождението му
27 години от смъртта му


ОСТРИ РАЗГОВОРИ
Последното интервю с Веселин Андреев
/Трета част от интервюто/
/Преди това: „Предсмъртното писмо на Веселин Андреев“; „Предисловие към интервюто“; Първа и втора част

Художнк: Цветко Балев
          Та за „отшелничеството“: Понеже сравнително рано се пенсионирах и никъде не постъпих на работа – въпреки многото натиски, то както го е написал Г. Марков: „В. Андреев се уединяваше в родния Пирдоп…“
-Кога вие самият започнахте да прозрявате, че Живков закопава България?
          - Чак за „закопаването“ си дадох сметка сравнително късно. А някои днес казват, че много рано са го знаели. Не знам, може би…
          Г. Марков вярно описва противоположностите на неговия характер. Живков можеше да приласкава, да ухажва хората на изкуството и в същото време да бъде груб и жесток – за нищо… Като селянин човек успяваше в практиката да налучка някои хубави неща. Но впусне ли се в по-високи, неразбираеми за него материи… Когато написа първата си статия за селското стопанство – хванах се за главата… Тогава още не знаех, че им ги пишат статиите на първите хора. Беше съвсем в ранния му период на Първи, мисля, още при Червенков. И неволно щях да се изпусна да кажа: „Кога прописа и ти?...“ Но не му го рекох. Ами всичките тези трийсет тома /Събраните съчинения на Т. Живков – б. р./ да не ги е написал той…
          - А за Пирдоп говорили сте му? Искали ли сте нещо за нашия край?
          - Не веднъж и не два пъти. Та нали и затова дойде на 70-годишнината ми /Тържеството е на 1 март 1988 г., а 10 години по-рано, на 17 февруари 1978 г. -60-годишнината на В. Андреев, в присъствието на Т. Живкови  и висшето партийно и държавно ръководство на страната е обявено създаването на гр. Средногорие - Пирдоп, Златица и с. Църквище стават квартали на новия град б. р./. Тогава стана съвещание, после той говори с министър-председателя Георги Атанасов. Министерският съвет излезе със специално решение – да се обърне специално внимание на Средногорие. Решението бе хубаво, но започна да потъва някъде надолу. Някой трябваше да го конкретизира, някой трябваше да го изпълнява… А все или пари нямаше, или нещо друго… И все се отлагаше, потъваше по министерства и управления. Тогава все пак се решиха въпросите за хлебозавода и някои други социални проблеми.
          А и на 60-годишнината ми през 1978 г., когато идва – почти нищо… Аз му разправях да дойде, да чуе хората за пушека от завода, за други поразии. Тогава той обеща пред народа: „… че пчелички ще жужат, че цветенца ще цъфтят..“ И като му казвам после че пчелички не жужат, че цветенца не цъфтят, той: „ Ще се оправи …. Ще се оправи…“  Казвам му: Да, но само Правец, Ботевград, Горна Малина се оправиха… А аз кога отида в Пирдоп все ме питат защо там е така, а при нас иначе… А той /уж на шега/: „Е, не може твоят роден град да е като родния град на генералния секретар…“ Викам му: Добре, нека да не е чак толкова, ама пък нищо…
          След априлския пленум 1956 г. той вече вирна нос и скритото у него властничество се разви. А преди това беше дори скромен… Ето един интересен случай: Бай Иван Винаров, който бе директор на Пътно управление, вдига един ден камион с асфалт и работници и отиват в Правец да асфалтират двора на Живковата къща и да оправят оградата. А бай  Христо, баща му, като грабне остена и ги подгони… Та бай Иван в чудо се  видял – с остен да гонят генерал… А Живков се хвалеше: „Правилно е постъпил баща ми! Ашколсун, баща ми! Та какво като е къщата на Тодор Живков!“ А вижте сега какво е къщата на Живков и около нея, какво е Правец… Вярно е, че окръжни и държавни ръководства се надпреварваха кой да направи повече за Правец… Но той къде беше, къде гледаше?...
-Разкажете нещо за последните си  срещи с Живков.
                -Последната ни среща, заедно с доста другари бе на рождения ден на
Недка Колева в един ресторант. Той стоя малко[D1] [D2] [D3] [D4] . Всеки му подвикваше нещо – за нередности и грешки, за прибързани реорганизации… Опитах се тогава да му припомня един разговор през 1964 г. Когато държа реч пред творческата интелигенция. Хрушчов бе държал такава реч в Москва. И Живков веднага – в България. Беше грозна реч, още повече – не беше написана…. Като се втурна Живков да говор за художественост, за живопис, за литература, за  певческо изкуство… Такива ги омеша, такива ги насмота… И зъл: „Тука е пълно  с дисиденти! Аз мога веднага пет-десет имена да изброя!“ След това, като го питах: „Защо трябваше да бъде обругана българската интелигенция?“ - ми рече: „Ето какво ще ти кажа: Може след 30 години може българската интелигенция още да ни се сърди, че сме се отнесли зле с нея, но ще ни разбере и прости! Защото сме гледали икономиката, икономиката е всичко! А след 30 години икономиката ни ще цъфти!“ Та на рождения ден на Недка му подхвърлих: „Трийсет години минаха… Как е икономиката?... Интелигенцията е все така…“ „Стига, де!“ – сопна се той. Не зная дали въобще чу и разбра за какво му говоря…
-Обективен ли сте във вашите книги за ролята на Живков или е притурена нужната хвалба за един днес пръв партиен и държавен ръководител?
-Мога честно да кажа, че съм го описал такъв, какъвто съм го виждал – и не само аз – за тогава прибавяне  няма. И всичко става в Балкана, в хайдушкия Балкан – не в България  след Девети… Балканът, който прави такива чудесни неща с хората,  прави ги по-добри. Аз не го давам като някакъв голям политически и военен стратег, а ръководител от местно значение. Все пак, негова бе идеята батальоните да се разбият на по-малки чети и така да се промъкнат през блокадите. / А после историците префърцуниха, че тази тактика била възприета в цяла България!?.../
Някои то грешките в книгите ми съм преписал от историците. Например, в един очерк за 70-годишнината му пиша, че е ръководител на оперативното бюро на въстанието – а това е бюро за охрана  на  митингите при Окръжния комитет. Такива са фактическите грешки. Художествена измислица няма. Може сега да се почувства неподходяща топлина за Христо Ганев, за Тодор Дачев и други. Основната ми мисъл, а това е и самата истина, че Живков бе един добър командир и партиен ръководител преди Девети…
-Какво бихте му казали сега на Живков?
          -Както се казва – всичко друго бих му простил, но да излезе той днес пред американски вестници и да каже, че още през петдесетте години е знаел, че социализмът е недоносче – и въпреки това ни е будалкал, че това е социализъм, че е реален, развит, зрял и не знам още какво още – това не мога да му простя. Според мене той сега се изхвърля, че е знаел отдавна истината – нещо като пророк!... Ами като е бил пророк – как така ще става опекун, ръководител толкова години на едно недоносче!?
          … Е, хайде, стига вече, аз все пак съм на лечение… Да е живот и здраве – друг път ще поговорим повече – и за други неща…
Автори: Ренета АТАНАСОВА и Дойчо ИВАНОВ.
Публикувано в бр. 6 и 7, от 8 и 15 февруари 1991 г.
на седмичния вестник „СЛОВО“ – Средногорие
/В този си вид текстът е оформен от Дойчо Иванов, 2018 г./

/Следва – редове, публикувани година след смъртта му/


 [D1]ки
 [D2]
 [D3]
 [D4]

Няма коментари:

Публикуване на коментар